W dzisiejszych czasach ślub ma coraz mniejsze znaczenie. Przysięga obowiązuje już, nie jak powinna, do śmierci, a niestety, do rozwodu. Polega on na rozwiązaniu przez sąd małżeństwa, na żądanie jednego lub obojga małżonków. Bez względu na powód, nigdy nie jest to miłe doświadczenie. Istnieją dwa główne typy rozwodów: za porozumieniem stron lub ten kończący małżeństwo z winy któregoś z małżonków. Według prawa przesłanką rozwodu jest tak zwany trwały lub zupełny rozkład małżeństwa.

Powodów rozpadów małżeństw jest wiele.

Od tych poważnych jak niewierność czy przemoc, po tak błahe, jak niedopasowanie charakterów czy małżeństwo w zbyt młodym wieku. Ten moment kojarzy nam się zawsze z długotrwałym, ciężkim procesem oraz wieloma formalnościami. Do tego dochodzi tak zwane „publiczne pranie brudów”, skomplikowany podział majątku i wysokie koszty procesowe. W tym przypadku bardzo pomocny okaże się dobrze wybrany prawnik. Warto skorzystać z adwokata, którego ktoś nam poleca. Lepiej jednak gdy osoba to, jest dla nas obca. Wtedy znacznie łatwiej będzie nam opowiadać o problemach. Dobrze, jeśli będzie to ktoś doświadczony i obeznany w prawie rodzinnym. Kiedy małżeństwo nie posiada dzieci lub są już one dorosłe, a rozwód odbywa się za porozumieniem stron, nie musi on być aż tak uciążliwy.

Zdarzają się jednak przykre sytuacje. Rozwód często narusza dobro dzieci. Ma on zazwyczaj negatywny wpływ na nieletnich. Każdemu niepełna rodzina kojarzy się z patologią społeczną. Warto jednak zauważyć, że często problemy dzieci z rozbitych rodzin, wiążą się nie z samym rozwodem, a z konfliktem między rodzicami. Walka o opiekę rodzicielską, nagonka, kłótnie sprawiają, że dziecko staje się zagubione. Mieszkając z jednym z rodziców, często, jest negatywnie nastawiane do drugiego. Takie zachowania burzą równowagę psychiczną maluchów i mogą nieść za sobą bardzo nieprzyjemnie konsekwencje. Najczęstszą przyczyną takie podejścia są negatywne emocje towarzyszące rodzicom. Warto pamiętać, że rozwodu nigdy nie bierzemy z własnym dzieckiem. Dobre relacje między byłymi partnerami, pomogą mu żyć normalnie. Jeśli byłe małżeństwo nie może się dogadać, należy zachować chociaż pozory przy dzieciach. W razie naprawdę poważnej traumy, zawsze można skorzystać z pomocy terapeuty. Dziecko zawsze będzie potrzebowało obojga rodziców, więc utrudnianie kontaktu z nim osobie, która się wyprowadziła, nie poprawi tej sytuacji. Największą szkodę wyrządzają dzieciom sądowe walki o opiekę nad nimi. Pod pretekstem ich dobra, rujnują dotychczasowy świat malucha. Ze względu na dzieci, czasem warto ustąpić. Nie należy wykorzystywać dziecka jako posłańca lub szpiega. Nie warto wciągać go też w sprawy pomiędzy byłymi małżonkami. Podczas rozwodu trzeba liczyć się jednak z tym, że wkrótce jeden z rodziców będzie musiał pełnić zarówno rolę matki, jak i ojca. Od tego momentu jedno z nich będzie zmuszone samodzielnie podejmować decyzję o przyszłości dziecka, w ewentualnym porozumieniu z byłym małżonkiem. Rozwód zazwyczaj jest dla malucha jedynie okresowym kryzysem, który minie, gdy sytuacja się uspokoi i nie pozostawi po sobie śladu. Ma jednak swoje skutki dla rozwoju i funkcjonowania dzieci. Jakość dziecięcych doświadczeń zależy od tego, jak sami rodzice poradzą sobie po rozwodzie. Jeżeli rozstaną się w sposób cywilizowany i będą w stanie zaspokoić potrzeby materialne i emocjonalne dziecka oraz będą współpracować ze sobą jako rodzice, ich dzieci wejdą w dorosłe życie bez traumy.

Na szczęście nie wszystkie nieporozumienia kończą się rozwodami. Warto czasem popracować nad związkiem, a batalie w sądzie uznać za ostateczność. Pamiętajmy, że w tej całej sytuacji najmniej ucierpieć powinno dziecko. Jest ono niewinne i musi czuć wsparcie obojga rodziców. Ważnym elementem jest też odpowiedni wybór pełnomocnika, żeby nasz rozwód przebiegł szybko i sprawnie. Bez względu na wszystko, pomocna będzie szczera rozmowa zarówno z dzieckiem jak i byłym współmałżonkiem. Ułatwi to przetrwanie najtrudniejszych momentów w rozpadzie małżeństwa.

Zdjęcia rozwodowe

Także mogą ci się spodobać:

Dodaj komentarz