Lakiernie nie zaliczają się do najbezpieczniejszych miejsc pracy. Znaczna większość stosowanych w nich substancji, w ten czy inny sposób, stanowi zagrożenie dla środowiska i pracowników. Należy mieć to na uwadze, planując układ pomieszczeń, wyposażenie i środki ochrony.

Oprawy przeciwwybuchowe – ochrona przed gazami i pyłami

lampy przeciwwybuchoweKażda lakiernia powinna zostać wyposażona w szereg środków i urządzeń, które sprawiają, że niebezpieczeństwo związane z pracą zostanie zminimalizowane. Do takich środków zaliczają się na przykład środki ochrony osobistej, takie jak specjalistyczna odzież osobista, chroniąca oczy, twarz, drogi oddechowe, ręce czy całe ciało pracownika. Zależnie od konkretnego zagrożenia na stanowisku pracy można dopasować do niego odpowiednie elementy odzieży ochronnej, tak by zapewnić maksymalną ochronę przed pyłami, oparami czy szkodliwymi płynami. Lakiernie mają też określone wymagania dotyczące przestrzeni przypadającej na jednego pracownika, a także jej układu. Nie może w nich istnieć blokada wyjść ewakuacyjnych czy ryzyko powstania iskry, mogącej wywołać pożar w pomieszczeniach, w których wykonuje się prace lakiernicze. Lampy i oprawy świetlne powinny zostać wykonane z materiałów nietłukących – to tak zwane oprawy przeciwwybuchowe, czyli kolejny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Wykonuje się je na przykład ze stali i poliwęglanu lub z mosiądzu i szkła hartowanego, co zapewnia im odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, a dzięki odpowiedniej konstrukcji i środkom zabezpieczającym mogą być wykorzystywane nawet w trudnych warunkach.

Kolejne niezbędne środki to tak zwane ściany lakiernicze, które produkuje się jako środek pochłaniający mgiełkę farb i opary lakiernicze. Wykorzystuje się również różne typy filtrów, takich jak filtry kasetonowe i kartonowe czy specjalne włókniny – wszystkie służą usuwaniu rozpylonych środków, mgiełek i oparów, aby nie dopuścić do ich zapłonu.

Najnowsze http://ekolakiernie.pl informacje

Właściwe warunki pracy w lakierni

Także mogą ci się spodobać: