Schodołazy to popularna nazwa urządzeń, których zadaniem jest wspomaganie transportu osób niepełnosprawnych po schodach. Oficjalna ich nazwa to transportery schodowe i zazwyczaj są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie ma innej możliwości udostępnienia osobom niepełnosprawnym dostanie się na wyższe kondygnacje.

schodolazNie zawsze bowiem możliwa jest instalacja windy dla niepełnosprawnych czy też wykonanie odpowiedniego podjazdu. Ponadto ten typ urządzeń może być niezwykle pomocny także w domach czy blokach jeżeli nie ma innej możliwości dla osób niepełnosprawnych aby się dostać na wyższe kondygnacje.

Pewnym minusem schodołazów może być to, iż wymaga on pomocy innej osoby przy jego obsłudze. Jednak ze względu na to, że może być stosowany dosłownie wszędzie, jest jednym z lepszych urządzeń tego typu. Niektóre schodołazy są tak niewielkich rozmiarów, że bez najmniejszego problemu można je ze sobą zabrać na wyjazd, co ułatwi poruszanie się osobie na wózku. Najpopularniejsze są przede wszystkim schodołazy gąsienicowe. Ze względu na swoją budowę pozwalają one na ich stosowanie na bardzo wielu rodzajach schodów, zazwyczaj także bez względu na wysokość stopni. Aby skorzystać z takiego urządzenia osoba na wózku musi na nie najechać, zazwyczaj tyłem. Następnie druga osoba przy pomocy kontrolera uruchamia transporter, który pomaga wciągnąć wózek na górę po schodach.

Mogą one być bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie inne możliwości nie są możliwe do wykonania lub w sytuacji, kiedy na przykład windy dla niepełnosprawnych są chwilowo nieczynne lub konserwowane.

W czym pomocne bywają schodołazy?

Także mogą ci się spodobać: