W czasach, gdy każdy z nas posiada łatwy i szybki dostęp do aparatu fotograficznego, który mamy wbudowany w naszym telefonie, większość osób może mieć wrażenie, że do bycia fotografem nie potrzeba zbyt wiele umiejętności. Jednocześnie, w czasach, kiedy robimy bardzo dużo zdjęć, coraz bardziej cenimy sobie pracę zawodowych fotografów. Jak więc jest naprawdę z tymi umiejętnościami u fotografa?

Praca fotografa w dzisiejszych czasach

fotografDzisiaj, w czasach, kiedy w fotografii staramy się stawiać bardzo często na naturalny efekt, fotograf profesjonalny musi przede wszystkim charakteryzować się dużą dozą intuicji i zmysłu obserwowania otoczenia. Jeśli bowiem zatrudniony zostaje na imprezę weselną, z której ma powstać reportaż fotograficzny, fotograf ma tak naprawdę ułamki sekund na uchwycenie poszczególnych momentów, które będą pięknie wyglądać na zdjęcia, a jednocześnie będą stanowiły doskonałe odwołanie emocjonalne do wspomnień. Jednocześnie, co oczywiste, fotograf zawodowy powinien posiadać wiedzę na temat odpowiedniego sprzętu i właściwych przesłon, które powinny zostać przez niego wykorzystane w konkretnym oświetleniu. Dodatkowo, w czasach fotografii cyfrowej, bardzo ważną umiejętnością u cenionego fotografa jest zdolność obróbki zdjęć w programie graficznym w taki sposób, by zminimalizować niedoskonałości, ale jednocześnie zachować w pełni naturalność konkretnego ujęcia.

Praca fotografa nie należy do zajęć łatwych i bardzo często wymaga odpowiedniego przygotowania do konkretnego zlecenia. Jeśli bowiem zostajemy zatrudnieni na ślub i wesele, które odbywają się w miejscach nam nieznanych, powinniśmy wcześniej zorientować się w specyfice danych lokalizacji, poznając wszystkie możliwości i ograniczenia danego pomieszczenia w zakresie wykonywania zdjęć.

Umiejętności wyróżniające fotografa

Także mogą ci się spodobać: