XI wiek przyniósł nam rozpowszechnienie i masową akceptację zabiegów estetycznych. Coraz więcej kobiet uczęszcza do kosmetyczki tak samo, jak chodzi do fryzjera. Potrzeba odmiany, odświeżenia wizerunku czy regeneracji skóry są tutaj głównymi pobudkami.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych, popularnych i cenionych zabiegów jest mezoterapia. Polega ona na wprowadzaniu bezpośrednio do skóry substancji aktywnych. Stosuje się w tym celu jedną z dostępnych metod:
-mezoterapia igłowa – polega na wprowadzeniu substancji aktywnych za pomocą strzykawek o bardzo cienkich igłach lub specjalnie przeznaczonych do nakłuwania maszyn;
-mezoterapia bezigłowa – w tej metodzie substancje aktywne są wprowadzane bezinwazyjnie za pomocą elektroporacji, czyli prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości, który czasowo zwiększa przepuszczalność błony komórkowej, a co za tym idzie – przyswajalność podawanych substancji;
-sonofreza – podobna do mezoterapii igłowej, ale w celu uzyskania większej przepuszczalności stosuje się ultradźwięki i inne stężenie roztworów;
-jonofreza – wykorzystuje dysocjację elektrolityczną, która pozwala substancjom leczniczym w formie jonów przenikać do skóry. Wymaga innego składu preparatów.

Kiedy wymyślono mezoterapię?

Pierwszy zabieg tego typu przeprowadził francuski lekarz Michael Pistor u pacjenta z niedosłyszeniem w roku 1952. Co prawda, zabieg nie pomógł na tę dolegliwość, ale zredukował objawy, które jej towarzyszyły. To spowodowało, że mezoterapia nie została zapomniana. Do dziś stosuje się ją w medycynie konwencjonalnej w leczeniu urazów sportowych, tłumieniu bólu i przy występowaniu chorób degeneracyjnych. W medycynie estetycznej ma ona zastosowanie dzięki pozytywnemu oddziaływaniu na suchą i zwiotczałą skórą twarzy, cellulit, rozstępy, drobne zmarszczki i łysienie.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Tak, mezoterapii nie powinny stosować osoby w ciąży, karmiące piersią, cierpiące na alergie, cukrzycę, mające opryszczkę, w trakcie menstruacji, leczenia nowotworów, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, ze skłonnościami do blizn i zwłóknień oraz poniżej 6 lat.

Jakie substancje stosuje się w mezoterapii?

Korzysta się z wszystkich substancji aktywnych, które mają pozytywny wpływ na skórę. Są to między innymi kofeina, krzemionka organiczna, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, DNA, kwas hialuronowy, L-karnityna, minoksydyl, oligoelementy, tiratricol, wyciąg z karczocha zwyczajnego czy wyciąg z nostrzyka żółtego z rutyną, Dresdner Essenz.

Co zamiast mezoterapii?

Mezoterapia jest bardzo skuteczna, ale nie jest niezastąpiona. Na każdą wymienioną wyżej dolegliwość jest wiele innych sposobów. Jeśli jesteś alergikiem i nie możesz sobie pozwolić na żadną z opisanych metod lub zwyczajnie przeraża cię wizja tego zabiegu, możesz niedrogimi, domowymi sposobami zadbać o skórę. Wykorzystaj w tym celu serum do twarzy, kremy do twarzy czy kosmetyki naturalne, które ostatnio robią prawdziwą furorę. To dobrze znane preparaty stosowane regularnie pomogą zachować dobry stan skóry na długo. A jeśli interesuje cię szybka poprawa wyglądu, bo planujesz wyjść za mąż, zastosuj dobrą maseczkę – w domu lub u kosmetyczki –  i zdecyduj się na najmodniejsze fryzury ślubne tego sezonu.

Dodaj komentarz