Windykacja należności.

Obecnie zarządzanie wierzytelnościami i usługi z tym związane, weszły na wyższy poziom na przestrzeni jedynie paru lat. Oferty windykacji długów są widoczne wszędzie a same firmy są bardzo konkurencyjne. Mimo, że w tej branży bardzo jesteśmy rozwinięci, to i tak w porównaniu do innych krajów pozostajemy daleko w tyle. Głownie strona prawna nie daje nam zbyt wielkiego pola do manewru ze względu na długi czas samych procesów.

Kiedy windykacja należności?

Samą windykację możemy zlecić odpowiedniej firmie zaraz po tym jak jej termin płatności minął. Osoba zajmująca się naszą sprawą powinna podjąć wszystkie starania by nasze pieniądze odzyskać. Przed postępowaniem sądowym do jego obowiązków należy podjąć działanie, które pozwoli mu do ustalenia danych dłużnika. Musi także dowiedzieć się czy ma jakiekolwiek powiązania z innymi podmiotami, sprawdzić wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz inne. Później powinien zacząć negocjować z dłużnikiem dobrowolną spłatę wierzytelności. Często kończy się to sukcesem. Później windykator składa pozew o zapłatę a następnie po ogłoszeniu wyroku można skierować taką sprawę do komornika.

Jaka firma windykacyjna jest najlepsza?

Najpierw jak zawsze należy rozpoznać własne potrzeby i zakres w jakim będziemy współpracować z daną firmą zajmującą się windykacją. Mamy wtedy do wyboru firmy zajmujące się wierzytelnościami od małych czy średnich firm, są też takie, które robią to masowo.
Istnieje wiele podstawowych czynników, którymi trzeba się kierować przy wybraniu firmy jak najbardziej odpowiadającej naszym kryteriom.
Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę to historia firmy windykacyjnej. Jeżeli jest na rynku stosunkowo krótko, może to znaczyć, że jej skuteczność jest niska. W takim przypadku nie mamy również żadnych gwarancji co do tego, czy odzyskamy nasz dług.
Kolejnym wyznacznikiem jest to, czy można liczyć na zabezpieczenie ekonomiczne gdyby coś się nie udało.
Należy także prześledzić referencje danej firmy, jednak nie możemy mieć do końca pewności czy są obecnie aktualne. Niektóre firmy podają dane teleadresowe do osób z zarządu jakiejś firmy, dzięki czemu łatwo można sprawdzić czy opinia jest prawdziwa. Warto także sprawdzić co piszą o danej firmie w internecie.
Dobrze także zwrócić uwagę na to, jak wysokie są opłaty początkowe, bo przecież jak wiadomo, dużą, poważną firmę stać na to, by pokryć na początku koszty działania i zaspokajać się finansowo tylko z prowizji.

Taniec z windykatorem

Także mogą ci się spodobać:

Dodaj komentarz