W dobie Internetu wszystko staje się łatwiejsze, wygodniejsze i zajmuje mniej czasu. Kiedyś budowa domu nastręczała wielu problemów, a samo przygotowanie projektu kosztowało wiele zachodu. Teraz wystarczy włączyć komputer z dostępem do Internetu, wpisać w wyszukiwarkę projekty domów jednorodzinnych czy projekty domów letniskowych i wybrać ten wymarzony spośród wielkiej liczby propozycji zgromadzonych w sieci. Jeśli interesują cię projekty budynków rolniczych czy projekty garaży, także znajdziesz je bez problemu i to w wielu wariantach.

Biura projektowe czują konkurencję na karku, a to nam, konsumentom, znacząco ułatwia życie. Duża konkurencja powoduje, że ceny topnieją, a projekty domów są coraz bardziej zróżnicowane i coraz lepsze. Oferta najczęściej uwzględnia modele parterowe, z wieloma kondygnacjami, podpiwniczone lub bez piwnicy, nowoczesne, klasyczne, energooszczędne, w formie bliźniaka lub szeregowca.  Poza tym, bez problemu znaleźć można projekty innych budynków – gospodarczych, biurowych, firmowych, a nawet stadnin koni! Wszystko to bez wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy.

Dzięki takiej formie przedstawiania propozycji przez biuro projektowe, możemy spędzić nieograniczoną liczbę czasu na porównaniach wybranych wariantów domów, ich rozwiązań, kosztów, wyglądu i funkcjonalności. Daje nam to pewność zadowolenia i szansy na kompleksowe przemyślenie decyzji, która jest szalenie ważna dla naszych finansów i komfortu życia.

Na co warto zwrócić uwagę przeglądając projekty domów jednorodzinnych? Przede wszystkim koszty. Na stronie konkretnej propozycji znajduje się zawsze wycena, która uwzględnia kosztorys stanu surowego zamkniętego i otwartego. Jest to liczba uogólniona i zaokrąglona. Istnieje duże ryzyko, że realne koszty przewyższą te podane na stronie, ale możemy też dokonać wszelkich starań, żeby te wydatki pomniejszyć. Po drugie – funkcjonalność. Należy zastanowić się czego od domu oczekujemy – jak duży powinien być, by było nam w nim wygodnie, ale też żeby było nas stać na utrzymanie go. Poza tym, jak wiele osób będzie w nim mieszkać – tutaj zdecydowanie należy uwzględnić przyszłość – dzieci, wnuki, dziadków, rodziców. Ile potrzebujemy garaży i czy mają być one w bryle domu, czy wolnostojące. Następnie warto pomyśleć o tym, by brane pod uwagę projekty domów były energooszczędne. Ekonomiczne podejście do bryły zaoszczędzi wielu finansowych rozterek. Im mniej wykuszy, im prostszy dach, tym koszty utrzymania domu będą mniejsze. Warto wspomnieć o specjalistycznych pomieszczeniach – czy są potrzebne nam garderoby, pralnie, spiżarnie, suszarnie czy pomieszczenie do „brudnych” kuchennych prac? Wszystkie znacząco ułatwiają życie, ale nie są niezbędne, a jak wiadomo ten sam metraż podzielony na 3 pokoje będzie znacznie droższy od takiego, który sam w sobie jest jednym pomieszczeniem – składa się na to ilość okien, drzwi i ścian.

Wybór gotowego projektu domu może być przyjemnością i pierwszym krokiem do spełnienia marzeń i wygodnego życia. Należy jednak zacząć od weryfikacji potrzeb, możliwości i ewentualnych kompromisów, które spowodują, że to co wybierzemy, będzie dla nas optymalne, czyli najlepsze.

Taniec z projektantem domów

Także mogą ci się spodobać:

Dodaj komentarz