Co mówi o tobie twój charakter pisma? Grafologia jest to badanie autentyczności pisma, stosowane w kryminalistyce. Pozwala stwierdzić czy dana osoba jest autorem tekstu, pomaga to w sprawach dotyczących oszustw bądź fałszowania dokumentów. Co można stwierdzić po piśmie? W internecie znajduje się wiele poradników w których napisane jest w jaki sposób rozszyfrować to, jaka dana osoba jest, jednak w gruncie rzeczy jest to o wiele trudniejsze do stwierdzenia niż piszą. Grafolog po próbce naszego pisma, potrafi stwierdzić w jakich okolicznościach pisaliśmy dany tekst i w jakim stanie emocjonalnym byliśmy w tamtej chwili. Rzeczy, dzięki którym może on to ocenić to kształt liter, odstępy pomiędzy wyrazami oraz znakami, skróty jakie stosujemy, pochylenie pisma, wielkość liter oraz siła nacisku, która jest związana z tempem oraz tym, czego używaliśmy aktualnie do pisania, na przykład inny nacisk będzie wtedy, kiedy będziemy pisać piórem a inny jak długopisem żelowym czy ołówkiem.

Niekiedy po piśmie można stwierdzić czy ktoś kłamie, wtedy grafolog prosi o udzielenie odpowiedzi przez osobę oskarżoną na kartce. Wyraźne jest to, kiedy dłonie drżą lub są bardziej zbite niż normalnie.
Badanie pisma jest także przydatne przy sprawach dotyczących samobójstw, które mogły być upozorowane. Wtedy porównuje się przedśmiertny list z wcześniejszym pismem.

Co wpływa na nasze pismo?

Duży wpływ na nasz charakter pisma ma nasz wiek, bo jak wiadomo gdy jesteśmy młodzi to nasze pismo może być bardziej rozchwiane lub możemy nie mieć wyrobionego do końca stylu w którym piszemy. Pomiędzy około dwudziestym piątym rokiem życia a około pięćdziesiątym nasze pismo jest najbardziej stabilne, czyli dojrzałe a po piędziesiątym nasze pismo ulega degradacji poprzez pogarszanie się stanu organizmu lub różnego rodzaju choroby. Kaligrafia jest czynnikiem przez który nie powinno się wykonywać badania pisma. Chamuje to spontaniczność oraz swobodę emocji podczas pisania i narzuca określoną formę. Kolejnym niezaprzeczalnym czynnikiem który wpływa na nasze pismo jest lewo- lub praworęczność. Osoby praworęczne trzymają długopis zupełnie inaczej niż leworęczne przez co zupełnie zmienia się nachylenie pisma. Duży wpływ ma na to dyskografia. Jest to odmiana dysleksji przez którą graficzna strona pisma jest brzydka, nierówna. Takie osoby mają trudność w wyrobieniu sobie swojego charakteru pisma, dlatego u nich także nie powinno być przeprowadzone badanie pisma.
Narodowość również wpływa na charakter pisma, gdyż uczymy się pisać według określonego, wyuczonego wzorca.

Co twój podpis mówi o tobie?

Podpis niekiedy jest kwintesensją cech jakie chciałaby posiadać dana osoba. Czasami podpis jest zupełnie inny niż pismo.Może być niewyraźny, drobny i pochyły podczas gdy cały tekst jest aż nazbyt czytelny, co może oznaczać, że jest to osoba prostolinijna, chcąca uchodzić za tajemniczą. Nieczytelne pismo i nieczytelny podpis mogą oznaczać to, że dana osoba chce coś ukryć np. swoje emocje. Jednak podkreślenie podpisu może świadczyć o tym, że osoba chce uchodzić za dużo bardziej stanowczą niż w rzeczywistości jest.

Duża doza dystansu.Należy jednak zachować bardzo dużą ostrożność gdyż nie wszystko o czym mówi grafologia ma słuszność do końca. W wielu kręgach jest sceptycznie nazywana „pseudonauką” ale to głównie dlatego, że nadal jest brak potwierdzających ją badań.

Sztuka badania pisma – grafologia

Także mogą ci się spodobać:

Dodaj komentarz