pomiar czasu

Wszelkiego rodzaju zawody, wyścigi, biegi i tak dalej wymagają dokładnego pomiaru czasu, co pomaga przede wszystkim w ustaleniu zwycięzcy, a zwłaszcza – zwycięzców nie tylko całości, ale też poszczególnych etapów.

Pomiar czasu i nowoczesne rozwiązania

pomiar czasuPrzydaje się tam, gdzie nie wszyscy startują równocześnie, ale na przykład po kolei. Od czasów, gdy do pomiaru w takich sytuacjach stosowano zwykłe zegarki i stopery minęły już całe lata. Obecnie wymagana jest ogromna dokładność, nawet co do setnych i tysięcznych części sekundy, dlatego też eliminuje się tu czynnik ludzki i coraz powszechnie wykorzystuje mniej zawodny i do tego całkowicie bezstronny elektroniczny pomiar czasu. Jest to metoda naprawdę bardzo precyzyjna, która każdemu zawodnikowi daje dokładnie takie same szanse i nie tylko mierzy czas, ale też wysyła odpowiednie informacje do organizatorów zawodów, a nawet na maila lub telefon samego uczestnika. Taki pomiar czasu nie jest więc tajemnicą, raczej każdy może dostać dane o swoim wyniku w zawodach. Inną metodą na pomiar czasu na zawodach jest zastosowanie GPSa, który również działa bardzo dokładnie i precyzyjnie. Przydatne rozwiązanie w spornych sytuacjach na mecie, wtedy, gdy nawet pomiar czasu to za mało, to fotokomórka, która wykonuje serię zdjęć i podaje ich dokładny czas.

Fotokomórka to szczególny sposób na pomiar czasu. Nadaje się tylko do mierzenia czasu w określonym punkcie, ale dzięki zdjęciom, które wykonuje, jest to rozwiązanie wyjątkowo skuteczne i nie pozostawiające wątpliwości co do wyników na przykład sprintu.

Źródło

http://www.czasnachip.pl

Różne sposoby pomiaru czasu

Także mogą ci się spodobać: