Tworzenie różnego rodzaju konstrukcji, które wymagają stałego i pewnego odgrodzenia, typu kanały, zazwyczaj jest czasochłonnych i kosztownym przedsięwzięciem. Z tego właśnie względu producenci zaczęli poszukiwać nowoczesnych rozwiązań, które pozwoliłyby na oszczędność czasu przy tworzeniu skomplikowanych konstrukcji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych są zdecydowanie brusy.

Zastosowanie i właściwości ścianek szczelnych

grodziceŚcianki szczelne stalowe, znane tez jako grodzice lub brusy, to zazwyczaj lekkie konstrukcje złożone z podłużnych elementów wytworzonych z różnego rodzaju materiałów, które są zagłębione w grunt jeden obok drugiego, tworząc swoistą jednolitą szczelną płytę o odpowiednim obciążeniu. Stanowią one jeden z ważniejszych elementów konstrukcji w budowach takich jak nabrzeża portowe, umocnienia brzegowe, przyczółki mostowe i tym podobne. Ścianki szczelne stanowią również często bardzo ważny element zapobiegający podmywaniu gruntu spod fundamentów. Ścianek tych używa się zarówno jako konstrukcji stałych jak i tymczasowych, wzniesionych tylko w trakcje budowy innej konstrukcji,. Ze względu na rodzaj materiału można wyróżnić brusy stalowe, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie i są używane zdecydowanie najpowszechniej, brusy drewniane, stosowane raczej rzadko i raczej tymczasowo, brusy żelbetonowe, które wykorzystywane są jako pale żelbetonowe stanowiące podstawę i oparcie dla większych budynków.

Ze względu na ich popularność i szerokie zastosowania, produkcją grodzic zajmuje się wielu producentów na terenie polski i Europy, gdyż są one konkurencyjne cenowo w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowo ich montaż jest raczej prosty i mało skomplikowany i do jego przeprowadzenia nie jest wymagane posiadanie ciężkiego sprzętu.

Rodzaje i zastosowanie ścianek szczelnych

Także mogą ci się spodobać: