Wprowadzanie człowieka w odmienny stan świadomości za pomocą hipnozy nie jest niebezpieczne ani nie odbywa się za pomocą czarów. Niestety powstało dużo nieprawdziwych historii na temat hipnozy i ludzie ze względu na krążące wokół niej stereotypu zaczęli się jej bać lub przestać wierzyć w jej działanie.

Czy hipnoza pełni funkcję terapeutyczną?

terapia hipnoząZa pomocą hipnozy można wprowadzić człowieka w stan specyficzny stan relaksu, który stanowi odmienny stan świadomości, można powiedzieć, że ma w sobie coś transowego. Nie każdy potrafi posługiwać się hipnozą i nie każdego można zahipnotyzować. Dlaczego tak się dzieje? W hipnozie bardzo dużo zależy od indywidualnej podatności do wchodzenie w takiego rodzaju stanu oraz od podstawach przekonań na temat hipnozy z towarzyszącym im ewentualnym lękiem. Jeśli hipnoza miałaby być techniką terapeutyczna, stanowiłaby kolejny element, który może sprzyjać leczeniu dolegliwości psychicznych oraz schorzeń o charakterze psychosomatycznym. Terapia hipnozą mogłaby opierać się  na opanowaniu zdolności do wchodzenia w stan głębokiej relaksacji lub tez dotarcie do nieświadomego i wpartego świata psychicznego pacjenta, które pozwoliłoby na odkrycie wypartych uczuć i doświadczeń, a następnie przepracowanie ich podczas korektowego doświadczenia z terapeutą. Dzięki poszerzonemu stanowi świadomości i uzyskaniu wglądu w zniekształcone, niezrozumiałe emocje, poprzez omówienie ich z terapeutą, może nastąpić poprawa samopoczucia.

Profesjonalna hipnoza, przeprowadzona przez specjalistę, na przekład przeszkolonego w tym zakresie psychoterapeutę, psychologa bądź psychiatrę nie powinna budzić naszych obaw i wzbudzać niepokoju. Nie zaleca się natomiast korzystania z usług hipnoterapii w ramach niewykształconych i niesprawdzonych osób, które nie zajmują się psychiką człowieka w sposób profesjonalny. 

Profesjonalna a amatorska hipnoza

Także mogą ci się spodobać: