drzwi przeciwpożarowe

drzwi przeciwpożaroweOgień to jeden z żywiołów trudnych do opanowania. Potrafi być bardzo podstępny. Potrafi tlić się długo i cicho, żeby nagle zaatakować zupełnie bez ostrzeżenia. Najbardziej znanymi sposobami na gaszenie pożaru jest używanie środków gaśniczych. Najpopularniejsze są między innymi woda, piana gaśnicza, proszki gaśnicze i piasek.

Jednym z często popełnianych błędów, które potrafią doprowadzić do tragedii podczas pożaru jest zamykanie na klucz lub kłódkę dodatkowych drzwi i okien. Drzwi przeciwpożarowe powinny być otwarte zawsze, gdy w budynku znajdują się ludzie. Zbyt często słyszy się o pożarach w dyskotekach, gdzie ofiar byłoby mniej lub nie byłoby ich wcale, gdyby nie fakt, że drzwi przeciwpożarowe były zamknięte lub zablokowane.
Kolejnym problemem mogą być kraty. Stosuje się je zarówno w drzwiach, jak i w oknach. Należy pamiętać, że klucze do krat zawsze powinny znajdować się blisko okna lub drzwi w każdym pomieszczeniu.
Podczas pożaru pamiętać należy o kilku ważnych zasadach.

  • Przede wszystkim bezzwłocznie należy poinformować o pożarze osoby znajdujące się w strefie zagrożenia.
  • Kolejnym krokiem powinno być zawiadomienie straży pożarnej o zaistniałym zagrożeniu. Podać należy swoje dane, adres pod którym się pali, nazwę obiektu oraz czy istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
  • Jeśli istnieje taka możliwość należy zrobić wszystko co można, aby ogień zatrzymać lub ugasić.
  • Należy również upewnić się, że straż pożarna nie będzie miała problemu ze znalezieniem adresu. Jeśli zaistnieje potrzeba osoby obecne w miejscu zdarzenia powinny ustawić się wzdłuż drogi i wskazać, gdzie powinni udać się strażacy.
  • Po pojawieniu się strażaków należy przekazać zebrane informacje i podporządkować się.
Pożar w dyskotece lub innym publicznym miejscu

Także mogą ci się spodobać: