wąż spacerowy

wąż spacerowyKształtowanie układu ruchowego to proces skomplikowany i długotrwały. Rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym, gdy dziecko zaczyna wykonywać celowe ruchy i odbierać bodźce dotykowe. Przez następne lata będzie wzmacniało kości i stawy, nabierało koordynacji ruchowej, trenowało utrzymanie równowagi i zwiększało wytrzymałość.

To ważne, by już najmłodsze pociechy zachęcać do aktywności fizycznej. Początkowo można skupić się na zdolnościach motorycznych, które dziecko wzmacnia, manipulując różnymi przedmiotami. Na pewno zaciekawi je kolorowy zestaw piankowy, który można rozłożyć na podłodze. Układanie elementów to też świetny trening akomodacyjny dla dziecięcego wzroku.
Starsze pociechy jeszcze więcej korzyści zaczerpną z nienagannej sprawności. Zabawy ruchowe są dla kilkulatków bardzo atrakcyjne, bo pozwalają na dużą swobodę i spożytkowanie niezmierzonych pokładów energii. Ułatwiają zawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, z którymi szaleć można jeszcze intensywniej.
Jako że w okresie przedszkolnym to aktywności podejmowane spontanicznie dominują dziecięcy harmonogram, warto zająć się zagospodarowaniem najbliższego otoczenia oraz kupić parę niedrogich, ale zmyślnych gadżetów. Prawdziwą furorę zrobi np. wąż spacerowy. W ciepłe dni ustaw go w ogrodzie, a twoje pociechy na pewno zaadaptują go do fantastycznych zabaw. Pokonując prosty tor przeszkód, męczy się nie mniej niż na zajęciach zorganizowanych, a przy okazji pobudza wyobraźnię.

W pokoju dziecięcym sprawdzą się natomiast kolorowe materace gimnastyczne. Gdy wyłoży się nimi część podłogi, powstanie świetny zakątek do ćwiczenia fikołków, tarzania się po podłodze czy nawet układania klocków.

Otoczenie przyjazne sprawności. Ruch w życiu dziecka

Także mogą ci się spodobać: