Pompa ciepła

Powstaje coraz więcej nowych technologii które mają bardzo pozytywny wpływ zarówno na sz portfel jak i środowisko w którym. Żyjemy. Bazujące na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii metody są już powszechne w wielu krajach i również w Polsce cieszą się coraz większym zaufaniem, a coraz powszechniej stosowane ogrzewanie podłogowe oraz pompy powietrzne są tego przykładem.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł

Pompa ciepłaDzięki temu walka o czyste powietrze i zdrowe społeczeństwo które nie jest zatrute gazami cieplarnianymi staje się możliwa do wygrania. Jedna z takich nowoczesnych metod bazuje na wykorzystaniu pomp ciepła zasilających ogrzewanie podłogowe w domach jednorodzinnych. Wykorzystują one energie cieplną w surowcach naturalnych i wykorzystują ją do ogrzania pomieszczeń. Jest to o wiele bardziej ekonomiczna i ekologiczna metoda niż powszechnie znane i stosowane kotły kondensacyjne. Warto też dodać, że można dostać dofinansowanie na pompy ciepła w Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Ma ona wiele rodzai w zależności od źródła z jakiego czerpią energię do spełnienia tak zwanego Obiegu Lindego. Powietrzne – jest to pompa którego źródłem ciepła jest powietrze znajdujące się na zewnątrz. Dzieli się ona na dwa rodzaje w zależności od przeznaczenia. Jeden transportuje ciepło w celu podniesienia temperatury w jakimś pomieszczeniu. Drugi służy do podgrzewania wody w domu. Pierwszy model bardzo przypomina w działaniu powszechnie znane klimatyzatory. Z tą tylko różnicą, że zamiast dostarczać ochłodzone powietrze, zaopatruje on w ciepło. Ten który służy podgrzewaniu wody użytkowej transportuje to ciepło do układu grzewczego w mieszkaniu. Z reguły jest to ogrzewanie podłogowe, ponieważ jest najbardziej efektywne. Gruntowe – zwane też geotermalnymi, ponieważ czerpią ciepło z wody lub ziemi.

Charakteryzują się one o wiele większą efektywnością w porównaniu do wcześniej opisywanych pomp powietrznych. Powoduje to źródło z którego te pompy czerpią swoją energię cieplną. Jak wiadomo ziemia (szczególnie ta położona kilka metrów pod ziemią) jest zdecydowanie bardziej odporna na zmiany temperatury niż powietrze. A niższa amplituda temperatur oznacza większą efektywność.

Nowoczesna technologia grzewcza i jej rodzaje

Także mogą ci się spodobać: