Sprężyny naciągowe stosuje się wszędzie tam, gdzie chcemy umożliwić ograniczone oddalanie się od siebie dwóch elementów. W sytuacji, kiedy zależy nam na zdystansowaniu części konstrukcji od siebie, wtedy zamiast elementów pracujących na rozciąganie konieczne jest wykorzystanie tych, które można ściskać. W jaki sposób działają tego rodzaju komponenty i gdzie można je stosować?

Sprężyny pracujące na ściskanie

sprężyna naciskowaNa samym początku warto zwrócić uwagę na charakter pracy takiego elementu. Każda sprężyna to element stalowy, najczęściej o przekroju kołowym, który poprzez odpowiednie skręcenie uzyskuje sprężystość. Sprężystość jest cechą, którą definiuje się jako zdolność materiału do powracania do pierwotnego kształtu po zdjęciu przyłożonego obciążenia. W związku z tym sprężyna naciskowa doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zdystansowania dwóch elementów umożliwiając im jednocześnie ruch. Jednym z najpopularniejszych zastosowań detali pracujących na ściskanie są amortyzatory stanowiące bardzo ważną część podwozia samochodu. Nie jest to jednak jedyne ich zastosowanie. Sprężyny naciskowe doskonale sprawdzają się w maszynach wywołujących bardzo duże drgania. Dlaczego? Ponieważ ich zdolność do przenoszenia sił sprawia, że są one w stanie tłumić dynamiczne siły. Dzięki temu nie przechodzą one bezpośrednio na podłoże, co zapobiega uszkodzeniu konstrukcji hali, w której znajduje się urządzenie.

Naciskowe sprężyny często montowane są w specjalnych tulejach. Taki zabieg ma na celu zapobieganie wyboczeniu elementów. Problem ten dotyczy szczególnie długich elementów o niewielkiej średnicy, które w języku branżowym określa się jako smukłe. Tuleja uniemożliwia wykrzywienie się sprężyny, co znacznie poprawia jej wydajność.

Naciskowe sprężyny o szerokim zastosowaniu

Także mogą ci się spodobać: