Technologia tensometru (określanego również jako czujnik tensometryczny) ma praktycznie nieograniczone zastosowanie w terenie. Można go używać do testowania pojazdów, kadłubów statków, zapór i platform wiertniczych. Prostą aplikacją inżynieryjną wykorzystującą technologię tensometrów jest instalowanie czujników tensometrycznych na elementach konstrukcyjnych mostu lub budynku w celu pomiaru naprężeń i porównania ich z modelami analitycznymi i obliczeniami naprężeń.

Zastosowanie technologii czujnika tensometrycznego

czujnik tensometrycznyPotrzeby w zakresie badań w terenie różnią się od potrzeb w zakresie badań laboratoryjnych ze względu na złożone kształty, geometrię, dostęp i środowisko. W wielu przypadkach nowe urządzenia testujące muszą być zaprojektowane i wyprodukowane w celu dopasowania do wymaganego zastosowania. Na przykład pomiar zmian ciśnienia w glebie w pobliżu platformy wiertniczej może wymagać niestandardowej technologii czujnika tensometrycznego, aby odpowiednio uchwycić subtelne zmiany w rozkładzie ciśnienia. Ponadto użycie w terenie wymaga, aby czujniki były przenośne, aby dostępna była moc i aby pomiary były powtarzalne. Przykładem zastosowania technologii tensometru w terenie jest lotnictwo. Czujnik tensometryczny jest łączony bezpośrednio z konstrukcyjnymi elementami nośnymi w celu pomiaru naprężeń wzdłuż ścieżek obciążenia w celu ugięcia skrzydła.

W zastosowaniach lotniczych przewodowe tensometry obejmują pokładowe jednostki kondycjonujące sygnał, zasilacze wzbudzenia i dane telemetryczne niezbędne do odczytu pomiarów. Kalibracja odbywa się poprzez mechaniczne przyłożenie znanych obciążeń do części samolotu w testach kalibracji gruntu. Moc wyjściowa czujnika tensometrycznego jest rejestrowana w wielu miejscach w całej strukturze statku powietrznego.

Metoda pomiaru odkształceń za pomocą czujnika tensometrycznego

Także mogą ci się spodobać: