Jazda konna jest taką dziedziną, która często skupia wokół siebie prawdziwych pasjonatów tych zwierząt. Taka forma spędzania czasu jest też znakomitym relaksem i sposobem na oderwanie od obowiązków dnia codziennego.

Niezbędne wyposażenie jeździeckie

sklep jeździeckiMiłośnicy jazdy konnej, chcą być zaopatrzeni w odpowiednie akcesoria związane z tą dyscypliną. Nie bez znaczenia jest też ubiór, który w pewien sposób kojarzony jest z jazdą konną. Producenci oferują akcesoria dla jeźdźców oraz oprzyrządowanie dla koni. Każdy sklep jeździecki zaopatrzony jest w kaski jeździeckie, odpowiednie obuwie, bryczesy, ochronne kamizelki i kurtki. W wyposażeniu dla konia można znaleźć : siodła, derki, strzemiona, nauszniki, ochraniacze, popręgi, ogłowia. Dla miłośników koni, wszystkie te akcesoria są ważne, bo dzięki nim tworzą pewną przynależność do grupy. Jazda konna zdobywa coraz więcej sympatyków ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Poza ogólną poprawą samopoczucia, można wymienić : wzmocnienie mięśni, poprawa trawienia, kontrola nad wagą ciała, zmniejszenie ryzyka chorób serca. Hipoterapia polecana jest dla dzieci z porażeniem mózgowym, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, problemami z koncentracją, deficytami w obszarze funkcji poznawczych. Dla dorosłych jazda konna pomocna jest w sytuacjach związanych z obciążeniem emocjonalnym, w terapii uzależnień, stresie pourazowym. Popularyzacja jazdy konnej związana jest bezdyskusyjnie z pozytywnym wpływem na samopoczucie i zdrowie.

Rozpowszechnienie jeździectwa widoczne jest od jakiegoś czasu w turystyce i rekreacji. Jazda konna jest jednym ze sposobów spędzania czasu podczas obozów, wczasów, wypoczynku w miejscach agroturystycznych. Organizowane są zawody i pokazy z udziałem koni, powstają też grupy rekonstrukcyjne w ramach różnych wydarzeń kulturalnych.

Jazda konna w praktyce

Także mogą ci się spodobać: