Tworzenie instalacji, szczególnie tych które częściowo lub w całości przebiegają pod ziemia, jest bardzo wymagającym zadaniem. Wynika to z faktu, że przy złym wyborze materiału do stworzenia takiej instalacji, mogą być konieczne jej częste naprawy, co zawsze wiążę się z długotrwałymi i skomplikowanymi pracami budowlanymi, uciążliwymi zwłaszcza dla kierowców.

Jak usprawnić tworzenie rurociągów?

jakie prace przy rurociągachNa to, jak w praktyce będzie wyglądała eksploatacja instalacji, szczególnie tej wodociągowej czy gazowej, największy wpływ będzie miało to, jakie materiały wybierzemy do jej stworzenia. Tradycyjne, ocynkowane rury, będące niegdyś podstawą każdej instalacji podziemnej, wymagały stosowania dużej ilości łączeń co przekładało się na większą awaryjność takich instalacji. Dlatego też obecnie do budowy rurociągów gazowych czy wodociągowych wybiera się głównie rury PE, które mają też wpływ na to, jakie prace przy rurociągach będzie musieli wykonywać w celu ich konserwacji. Przede wszystkim tego typu rury, dzięki temu, że są elastyczne, umożliwiają tworzenie dłuższych odcinków instalacji z jednoczesnym stosowaniem znacznie mniejszej ilości łączeń. Dodatkowo, rury te są znacznie mniejsze, wiec same prace przy instalacji będą przebiegały szybciej. Rury takie są też odporne na korozję, a także zmiany ciśnienia przepływu w rurach, co przekłada się na mniejszą awaryjność takiej instalacji. Jeżeli dojdzie jednak do jakiejś awarii, łatwiej będzie wymienić znacznie lżejszą rurę PE, niż jej znacznie cięższy odpowiednik ze stali.

Wybór odpowiedniego materiału do stworzenia instalacji jest kluczowy, aby zminimalizować ryzyko wykonywania częstych napraw w późniejszym okresie od jej utworzenia. Dodatkowo, to jakie materiały do budowy instalacji wybierzemy może znacząco przyspieszyć same prace przy jej stworzeniu, oraz ułatwić jej ewentualną naprawę.

 

Jak szybko stworzyć instalację podziemną?

Także mogą ci się spodobać: