Każdy kto marzy lub planuje zakup mieszkania czy to w bloku lub w kamienicy nie zastanawia się, który rodzaj zrzeszenia właścicieli mieszkań wybrać. A to błąd, ponieważ czynsz mieszkaniowy w spółdzielni może być parokrotnie wyższy niż we wspólnocie mieszkaniowej.

Czym kierować się przy zakupie mieszkania?

zarządca wspólnoty mieszkaniowej w KrakowieMieszkanie to lokal w którym mieszka żyjąca osoba. Taki lokal powinien mieć podłączoną instalacje elektryczną, instalację wodną, kanalizację oraz ogrzewanie. Wyróżnić możemy dwa rodzaje zrzeszeń właścicieli mieszkań: wspólnota mieszkaniowa oraz spółdzielnia mieszkaniowa. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, mieszkanie jest własnością mieszkańców, którzy wybierają zarządce lub zarządca wspólnoty mieszkaniowej w Krakowie oraz uchwalić plan działań na każdy rok dotyczący ich wspólnoty. Sytuacja ma się inaczej w przypadku spółdzielni mieszkaniowej. Kupując mieszkanie nabywamy zazwyczaj tzw. spółdzielnie własnościowe prawo do lokalu. Głównym zadaniem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz innych potrzeb zrzeszeniowych. Formalnie mieszkania takie są jednak własnością spółdzielni mieszkaniowej. Istotne ważne jest by przy zakupie mieszkania, kupić mieszkanie w tzw. „dobrej dzielnicy”, z dala od dużego węzła drogowo-lotniczego. To pozwoli przyszłemu nabywcy lokalu po powrocie z pracy odpocząć i zrelaksować się. Popularne ostatni czasy są tzw. „osiedla zamknięte”, czyli osiedla ogrodzone ze stałym dostępem do monitoringu i ochroną przez 24 godziny na dobę. Ważne by takie osiedle miał parking lub miał możliwość zakupu tego miejsca.

Mieszkanie to inwestycja na całe życie. Jednak warto na chwilę przy stanąć i zastanowić się co dokładnie chcemy by później kupując nie żałować. Ważne jest by mieszkanie było miejscem dla nas przyjaznym i bezpiecznym.

 

Jak prawidłowo działa wspólnota mieszkaniowa?

Także mogą ci się spodobać: