jacht

Latem każdy z nas szuka okazji do wypoczynku. Ciekawą propozycją dla osób, które kochają Mazury, jest czarter jachtów motorowych.

jachtCzarter jachtów to poważna decyzja, która zawsze musi uwzględniać kilka czynników. Do tych najważniejszych zalicza się rodzaj uprawianej żeglugi oraz umiejętności własne i towarzyszącej nam załogi. Pamiętając o dopasowaniu jachtu do tych czynników zapewnimy sobie nie tylko miłą, ale również bezpieczną żeglugę, w trakcie której nikomu nic się nie stanie. Rodzaje żeglugi, które obecnie można uprawiać, są następujące: sportowa, turystyczna, turystyczno – sportowa, hotelowa oraz trampingowa. Najbardziej wymagająca jest żegluga sportowa. Używa się do niej jachtów, które są szybkie i bardzo zwrotne. Aby umieć nimi kierować, potrzebne są naprawdę olbrzymie umiejętności. Jachty hotelowe, których cena może nas naprawdę zaskoczyć, są wolne i bezpieczne. Za jachty klasy średniej uważa się jachty turystyczne. Te trampingowe doskonale sprawdzą się wtedy, kiedy naszym celem jest żegluga po dzikich zakątkach jezior, a jednocześnie nie zależy nam na wysokim komforcie. A co z doświadczeniem? Jeżeli nasze doświadczenie nie jest duże albo też ma to być dopiero nasz pierwszy samodzielny rejs, powinniśmy postawić na małe jachty, które wyposażone zostały w niezawodny silnik. Z całą pewnością unikać należy jachtów sportowych, które już przy silniejszym wietrze są bardzo trudne do opanowania. Jachty hotele są wolne, ale ich duża powierzchnia wielu osobom może sprawiać trudność z manewrowaniem. Lepiej również na początek wybrać jacht, który wyposażony jest wkoło sterowe, a nie rumpel.

Dla osób z małym doświadczeniem lub niemalże „zieloną” załogą poleca się jachty turystyczne. Jeżeli my mamy duże doświadczenie, ale nie chcemy do żeglugi zniechęcić naszej niedoświadczonej załogi, powinniśmy postawić na jacht hotelowy, który zapewnia ogromny komfort. Warto postawić w takim wypadku na jacht, który wyposażony w folfok umieszczony na sztywnym sztangu czy też miecz obrotowy.

Jacht a doświadczenie

Także mogą ci się spodobać: