Jak wybrać ponton na ryby?

Kiedy już chcemy zdecydować się na ponton, którego przeznaczeniem są wyprawy na ryby, to warto by było nie oszczędzać na tym wydatku, gdyż ma on służyć na lata. Można najpierw odwiedzić sklep wędkarski lecz najlepiej iść tam dopiero wtedy, kiedy mamy w głowie jasny zarys tego, co potrzebujemy. Powodem dla którego zazwyczaj decydujemy się na kupno pontonu jest to,  że możliwe jest stosunkowo ciche dopłynięcie do docelowego miejsca połowu. Nie należy się także obawiać dobijania do kamienistych brzegów, gdyż nie trzeba się martwić o uszkodzenia laminatu, którym zazwyczaj pokryte są łodzie. Jedynym minusem pontonu jest jego składanie, które niekiedy jest problematyczne. Pompowanie pontonu, szczególnie w upalne dni, także nie jest niczym przyjemnym, jednak można dokupić pompkę elektryczną, która zdecydowanie ułatwi to zadanie.

Czym się sugerować przy wyborze pontonów?

Głównym wyznacznikiem tego, jaki wybierzemy jest ilość miejsca. Ważna jest tutaj ilość osób jakie będą z nami wędkować. W zależności od tego, czy na wyprawy będziemy wyruszać sami czy z dwoma lub trzema osobami, należy wybrać odpowiednią jego wielkość. Wacha się ona od 3,3- 4,7 m. Należy także wziąć pod uwagę ile i jaki sprzęt będziemy brali ze sobą, bo jeżeli zamierzamy brać ze sobą dużo specjalistycznego sprzętu to musimy mieć świadomość, że zabiera to również odpowiednią ilość miejsca.

Podłoga, jaka jest najbardziej korzystna dla wędkarzy to drewniana lub aluminiowa. Zwiększa to wagę pontonu, lecz jest znacznie wygodniejsza od mniej sztywnych.
Kolor pontonu jest także ważny, bo przy wyprawach na ryby najlepiej wybierać te ciemne i stonowane, tak by ich nie odstraszały. W ofercie niektórych firm są takie ze specjalnym kamuflażem.

Materiał z którego jest zrobiony ponton też nie jest obojętny. Powinien być wykonany z mocnego PCV, które zmniejszy ryzyko przedziurawienia go, a przecież jak wszyscy wiemy, nagła kąpiel w zimnej wodzie nie należy do przyjemnych. Dobry materiał jest odporny na przebicie, warunki atmosferyczne, wytrzymuje wysokie ciśnienie wewnątrz, jest trwały i charakteryzuje go niezmienność kształtu.

Kolejnym czynnikiem nad którym warto się zastanowić jest silnik zaburtowy. Cieszy się on niesłabnącym powodzeniem, tylko jak wybrać odpowiedni na ryby? Chyba najważniejszym wyznacznikiem jest niski poziom hałasu oraz emitowanych spalin. Silniki zaburtowe muszą być także proste w obsłudze oraz mieć długą żywotność. Na rynku istnieją już takie które są wyposażone w podwodny wydech obniżający poziom hałasu.

Dodaj komentarz