rowery miejskie

Holandia to kraj, w którym głównym środkiem transportu jest rower. Wielu Holedrów jeździ na nich do pracy czy dla relaksu. To również kraj, który jest najpopularniejszym europejskim producentem rowerów miejskich i właśnie od nazwy tego kraju pochodzi nazwa dla klasycznego roweru miejskiego – roweru holenderskiego zwanego także Amsterdamką.

Ze względu na geometrię ramy, rower tego typu odróżnia się od roweru górskiego, czy tekkingowego. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że rower holenderski jest najbardziej zbliżony do „zwyczajnego roweru”. Sylwetka klasycznego roweru holenderskiego stała się ponadczasowa. Współcześnie można spotkać rowery miejskie tego typu o nazwach Old Dutch lub Classic Dutch. Część z nich pochodzi z Chin i pomimo poprawnych wzorców użytkowych niestety znacznie odbiegają jakościowo od wywodzących się z Holandii. Głównymi cechami charakterystycznymi rowerów holenderskich są duże, wąskoprofilowe koła oraz specjalna osłona na łańcuch. Warto również zaznaczyć, że kierownica w nich została wygięta w taki sposób by dłonie zaciśnięte na chwytach skierowane były równolegle lub prawie równolegle w kierunku jazdy. Ręce są szeroko rozstawione, pewnie trzymając końce kierownicy co znakomicie ułatwia wykonywanie manewrów i sprzyja stabilności. Ten rodzaj kierownicy nazywany jest „jaskółką”.

Geometria ramy pozwala na jazdę z wyprostowaną sylwetką. Klasyczne holenderki posiadają także wiele detali typowych dla tego rodzaju rowerów. Są to między innymi oświetlenia, stopka, siodełko, dynamo oraz bagażnik.

Czym są rowery miejskie?

Także mogą ci się spodobać: