Unia Europejska

Gdy na ulicy zapytamy przeciętnego obywatela Polski, aby wskazał największe zalety Unii Europejskiej to z pewnością w 90% przypadków pierwszą jego odpowiedzią będą dotacje unijne oraz dofinansowania z unii i jej funduszy Wielu ludzi wychwala za to Unię Europejską, że daje naszemu krajowi setki miliardów euro na kilka lat, jednakże czy wszystko jest tutaj takie korzystne?

Jakie skutki przynoszą dofinansowania z unii europejskiej

Unia EuropejskaNiestety w dzisiejszym świecie nic nie jest czarno białe i jeśli bliżej się przyjrzeć tematowi dotacji unijnych, to możemy w nich dostrzec bardzo dużą ilość wad, które sprawiają, że często są one praktycznie bezużyteczne i do rozkręcenia firmy lepiej będzie mieć wkład własny, aby nikt nam nie zaglądał w naszą działalność i byśmy nie byli od nikogo zależni. Z drugiej strony jest to jednak logiczne, że jeśli ktoś oferuje pieniądze to będzie wiedział jak je wydajemy i w razie gdy robimy to w sposób niezgodny z umową mógł nam zabrać środki. Warto dodać, że dofinansowania z Unii są masowo brane przez różne gałęzie biznesowe od rolnictwo po informatykę. O tym jak napisać projekt o dofinansowanie powstały już nawet książki, a nawet osobne komórki w urzędach miast, które mają pomóc także w zagadnieniach takich jak dofinansowania unijne dla małych firm, dotacje unijne na rozpoczęcie działalności i pozyskiwanie dotacji unijnych. Zobaczmy jednak z jakimi pułapkami wiążą się te całe dotacje i czy rzeczywiście są dla nas takim dobrodziejstwem biorąc pod uwagę, że już za kilka miesięcy do Unii zaczniemy wkładać więcej niż z niej wyciągamy i nawet dofinansowania z unii w niczym nie pomogą. Unia Europejska w zamian, że daje pieniądze, to kupuje sobie brak suwerenności krajów w których tych dotacji udziela. Kraje członkowskie często muszą dostosowywać się do niemalże absurdalnych norm lub przepisów nad którymi czas spędziło kilkudziesięciu europejskich urzędników, którzy w naszym kraju nigdy nawet nie byli.

To właśnie z Unii Europejskiej biorą się wszystkie limity jak np. limit wytwarzania mleka, aby według Unii Europejskiej chronić Europejski rynek przetworów mlecznych co tak naprawdę jest tylko i wyłącznie przykrywką, aby chronić interesy najbogatszych krajów i zmniejszyć konkurencję ze strony Polski. Innych absurdów jest również o wiele więcej i niestety, ale za europejskie pieniądze sprzedajemy się kawałek po kawałku.

Czy dofinansowania z unii europejskiej to problem?

Także mogą ci się spodobać: