Osoby będące na diecie bezglutenowej, lub chore na celiakię, nie mają łatwo z robieniem zakupów spożywczych, ponieważ gluten czai się niemalże w każdym gotowym produkcie. Dla takich osób każde zakupy oznaczają dokładne czytanie etykiet produktów. 

Produkty dozwolone w diecie bezglutenowej

żywność bezglutenowaBycie na diecie nigdy nie jest łatwe, ponieważ wymaga wielu wyrzeczeń. Czasem dieta jest naszym wyborem, a innym razem jest koniecznością, gdyż nasz organizm źle reaguje na pewne produkty spożywcze. W ostatnim czasie żywność bezglutenowa jest najczęściej komentowana, ponieważ sporo osób nie toleruje glutenu, lub doświadcza po nim nieprzyjemnych skutków ubocznych. Aby wiedzieć czego unikać, trzeba znać definicję glutenu. Jest to mieszanina białek występujących w pszenicy i jej odmianach. Ponieważ gluten znajduje się w bardzo wielu produktach spożywczych, to osoba, która musi go unikać, powinna rozważyć opcję samodzielnego gotowania posiłków w domu, gdyż popularne dania serwowane w barach, restauracjach, czy sieciach serwujących fast foody, zawierają gluten. Do żywności bezglutenowej na pewno należy kasza jaglana, gryczana, orkiszowa, czy kokosowa. Na pewno można jeść wszystkie owoce i warzywa, naturalny nabiał w postaci serów, jogurtów, czy kefirów bez dodatku płatków owsianych. Żeby mieć pewność co do jakości żywności, którą kupujemy, najlepiej robić zakupy w sklepach z ekologiczną żywnością, gdzie znajdują się oddzielne działy z produktami bez zawartości glutenu. Taka informacja zawsze będzie umieszczona w widocznym miejscu. 

Osoby na diecie bezglutenowej muszą unikać wszystkich produktów, w których znajduje się jakikolwiek dodatek pszenicy. Ponieważ producenci często stosują składniki z glutenem w celu zagęszczenia, poprawienia smaku, czy konsystencji, to trzeba uważnie czytać etykiety.

Bezpieczna żywność bezglutenowa

Także mogą ci się spodobać: